استفاده از بتن به چه زمانی باز می گردد؟

قدیمی‌ترین اثر از یک سازه بتنی، مربوط به حدود 7000 سال قبل از میلاد است که در سال 1985 میلادی و طی یک عملیات راه‌سازی در فلسطین کشف شد. این سازه، یک کف بتنی آهکی است که حدس زده می‌شود از حرارت دادن به سنگ آهک و ترکیب کردن آن با آب و سنگدانه ساخته شده. بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهند که بلوک‌های سنگی مورد استفاده در ساخت هرم بزرگ جیزه (2500 سال قبل از میلاد)، توسط یک ماده سیمانی بهم متصل شده‌اند.

حدود 500 سال قبل از میلاد، هنر ساخت ملات آهکی در یونان باستان شکل گرفت. این نوع ملات به طور گسترده در ساخت قصرها و معابد یونانی به کار گرفته می‌شد. در حدود 200سال قبل از میلاد، رومی ها یک نوع خاص از خاکستر آتشفشانی استخراج شده از محدوده «پوتزولی» (Pozzuoli) واقع در کشور ایتالیا را با آهک مخلوط کردند و دریافتند که این ترکیب مقاومت بیشتری نسبت به مواد ساخته شده پیشین دارد. بعدها این ماده با نام «پوزولان» (Pozzolan) شناخته شد. بسیاری از سازه‌های پوزولانی رومی‌ها، یونانی‌ها، هندیان و مصریان که هزاران سال پیش ساخته شده‌اند، اکنون قابل مشاهد هستند. همین موضوع، پایداری بسیار خوب سازه‌های بتنی و دلیل تداوم استفاده از آن در طی چند هزار سال گذشته تا امروز را نمایش می‌دهد.

بتن به‌عنوان دومین ماده پرکاربرد در زمین، پس از آب شناخته شده است. این ماده معمولا از ترکیب آب، سنگ‌دانه و سیمان ساخته می‌شود؛ اما پیشرفت تکنولوژی و گسترش کاربردهای بتن باعث شده است که هر روزه با افزودن ترکیبات جدید به این ماده، خواص آن متفاوت شده «بتن» (Concrete)، ترکیبی از شن، ماسه یا سنگ‌های خردشده با دانه‌بندی‌های مختلف (سنگدانه‌های ریز و درشت) است که توسط یک خمیرسیمانی به یکدیگر متصل شده‌اند. البته با توجه به خواص مورد نیاز، امکان استفاده از افزودنی‌های شیمیایی مانند کندگیر کننده، روان کننده و غیره یا افزودنی‌های معدنی مانند خاکستر بادی، سرباره و غیره نیز وجود دارد. سخت شدن مخلوط بتن، نتیجه یک فرآیند شیمیایی بین آب و سیمان است.

از بتن در ساخت بناهای عظیم مانند پل ها، جاده ها، پیاده روها و کفپوش‌ها استفاده می شود. به طور خلاصه، هر جا سازه ای وجود دارد، بتن نیز هست. اولاً، استفاده از بتن در ساخت وسازهای مدرن از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا استحکام و پایداری سازه ها به بتن بستگی دارد. ثانیه، بتن ارزان قیمت است و به شکل های مختلف قابل استفاده هست. این انعطاف پذیری و تطبیق پذیری، بتن را به محبوب ترین مصالح ساخت وساز در جهان تبدیل کرده است.

بتن با استفاده از مواد طبیعی ساخته می شود. ازاین رو، سازگار با محیط زیست و بازیافت است. می توان از بتن بازیافت شده خردشده، به عنوان سنگدانه خشک برای تهیه بتن جدید استفاده کرد. تا زمانی که فعالیت های ساختمانی در جهان ادامه داشته باشد، تقاضای مداوم برای بتن وجود خواهد داشت.

صنعت بتن آماده، با بیش از 1200 واحد تولیدی در سطح کشور سالانه حدود 85 میلیون‌مترمکعب بتن آماده تولید می‌نماید. با توجه به گستردگی این صنعت، وجود نمایشگاه بین‌المللی تخصصی بتن آماده، قطعات بتنی و صنایع وابسته ایران جهت معرفی توانایی‌ها و پتانسیل‌های بالای کشور در این حوزه، در محل مرکز نمایشگاهی شهر آفتاب با حضورکلیه گروه‌های کالایی مرتبط، با همکاری کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان بتن آماده و قطعات بتنی کشور برای دومین بار جهت آشنایی این صنف با صنعت نمایشگاهی و برگزاری دوره‌های بعدی به صورت گسترده‌تر در سطح جهانی به موجب آشنایی مجموعه‌ها با  یکدیگر و نیاز نوسازی ناوگان تراک میکسرها و دیگر ماشین آلات تخصصی درسطح کشور.